Dziś jest: Poniedziałek 22 października 2018, imieniny: Filipa i Kordulii

Pieniądze na wkład własny dla organizacji pozarządowych

2018-05-10 10:57:16

Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na Pomorzu Zachodnim, mogą mieć ułatwiony dostęp zarówno do funduszy unijnych, jak i krajowych, które wymagają jednak wkładu własnego na realizację wybranych projektów. To właśnie konieczność wniesienia finansowego wkładu jest jedną z największych barier dla organizacji, ubiegających się o zewnętrzne fundusze. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego uruchomił więc mechanizm, umożliwiający organizacjom pozyskiwanie pieniędzy na wkład własny do projektów, finansowanych z funduszy spoza budżetu województwa.

Ofertę poddano konsultacji z Zachodniopomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego- gremium doradczym dla samorządu województwa.
Organizacje pozarządowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na wkład własny w drodze otwartych konkursów ofert. Taki mechanizm ma  zwiększyć skalę wykorzystania funduszy zewnętrznych, w tym europejskich, na rzecz rozwoju województwa, powiatu czy gminy. Same zaś organizacje i stowarzyszenia będą mogły otrzymać wkład własny dla zadań, które wymagają kilkukrotnie większego pozyskania środków finansowych z zewnątrz.
Urząd Marszałkowski wskazuje, że dotychczas na większą skalę nie  zapewniano tego typu wsparcia  organizacjom, które poszukiwały dotacji na wkład własny- również w powiatach i gminach. Stąd pomysł, by Samorząd Województwa podjął się tego zadania, poprzez ogłoszenie otwartego konkursu ofert na dofinansowanie wkładu własnego.
Inicjatorzy przedsięwzięcia zwracają przy tym uwagę na działania organizacji pozarządowych w miastach, powiatach i gminach, które swoją aktywnością wpływają korzystnie zarówno na społeczności lokalne, jak i są widoczne w skali regionu. Budują w ten sposób kapitał społeczny Pomorza Zachodniego.
Informując o konkursie ofert na finansowy wkład własny, Urząd Marszałkowski zachęca również samorządy gmin, miast i powiatów do rozważenia możliwości wdrożenia u siebie podobnego mechanizmu, z którego mogłyby skorzystać działające lokalnie organizacje.

Zainteresowani udziałem w konkursie ofert mogą zasięgnąć więcej informacji o warunkach i procedurach, kontaktując się z Magdaleną Pieczyńską, głównym specjalistą w Wydziale Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Zachodniopomorskiego, która odpowie na pytania przesłane mailem na adres: mpieczynska@wzp.pl lub telefonicznie pod numerem: 91 44 16 224.
Rekomendując ten rodzaj finansowego wsparcia, Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego przypomniał, że konkursy ofert na wkłady własne są zachętą dla organizacji pozarządowych do korzystania z  zewnętrznych źródeł finansowania, które dotychczas wydawały się być poza zasięgiem. Jeśli więc ktoś ma w głowie plany i projekty na znacznie większą skalę, niech przetestuje mechanizm,  udostępniony w tym roku przez Urząd Marszałkowski, podejmując wyzwanie w drodze otwartego konkursu.nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
FPK
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Październik 2018  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia